Історія

Про  державну музичну школу звенигородчани  мріяли ще в 1920 році. На громадських засадах вона була організована при Народному університеті ім. Драгоманова. В районній газеті «Вісті» від 26 серпня 1926 року, органі Звенигородського повітового військово-революційного комітету  і повітового комітету комуністичної партії більшовиків України, виявлено, що дана музична школа названа іменем В.І. Леніна.

Ініціатором створення державної музичної школи в м. Звенигородка був завідуючий відділом культури з 1952 року Шевченко Михайло Дементійович, який здійснив свій задум спільно з  працівниками обласного управління культури тов. Ктітеровим  та тов. Жевалтісом. В 1955 році обласним управлінням культури був даний дозвіл на відкриття державної музичної школи. У цьому ж році почали працювати класи фортепіано і  баяна в приміщенні Будинку піонерів та бібліотеки.

                                         Перша будівля школи

 З 1955  по 1962 року  директором  школи був Тарнапольський Володимир Іларіонович, на долю якого випало створення і початок діяльності закладу. «Справжнім багатством для Звенигородського району в той час, – говорить  Шевченко М.Д. – було відкриття  при школі в 1956 році, з дозволу управління культури, десятимісячних курсів хормейстерів-баяністів, які вирішували належним чином кадрову проблему району та області». 

 

У 1960 році наказом управління культури школа була переведена у підпорядкування районного відділу культури.

З 1 серпня 1962 року директором музичної школи м. Звенигородка призначається  випускник Івано-Франківського музичного училища Цимбалістий  Іван Федорович.

Директор школи Цимбалістий І.Ф.

На той час школа мала філіали в м. Ватутіне та в с. Шевченкове.  Перед директором були поставлені конкретні завдання: організаційне зміцнення школи, вирішення кадрового питання вчителів, яких на той час з музичною освітою було небагато, уточнення контингенту школи та філіалів, зміцнення матеріальної бази школи. І основне – вивести школу в число активних пропагандистів музичного мистецтва, центру навчання та виховання учнівської молоді та підготовки керівників художньої самодіяльності. Вирішувати все це було досить нелегко. Але завдяки колективу  школи, а саме завучам Кузькіну І.Г., Куцану Г.Г., Стеблівській Н.М., викладачам Кошману А.М., Бондаренку В.І., Сіваченку О.П., Геращенку І.Г., Денисенку В.С., Махині М.М., Куцан Т.С., Кисленко В.М.,Соколовій Н.Б. школа поступово розвивалась та виходила в число передових.

Кошман А.М.

Кисленко В.М.

Бондаренко В.І.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Стеблівська Н.М.

Махиня М.М.

Куцан Т.С.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мацьків П.Г.

Сіваченко О.П.

Соколовська Л.П.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мацьків Н.Ф.

 

Велику допомогу у вирішенні поставлених завдань надавали завідуючі районним відділом культури Шевченко М.Д. та Прудкий В.П. Коли в 1962-1963 навчальному році контингент учнів складався тільки із учнів класів фортепіано та баяна, то з поповненням педколективу  молодими спеціалістами Іван Федорович відкриває класи скрипки, домри, бандури, духових інструментів. Добросовісно працювали над закріпленням контингенту учнів школи викладачі Гордій Г.М., Соколовський Д.Г., Шелудько В.Л., Лисецька А.В., Бездєнєжних Л.С., Лук’яненко Н., Засідатель В.І., Ткаченко П.В., Шульга А.А., Євграфова Л.П., Мацьків П.Г., Кордонська С.М., Бабченко Г.В.

Викладач баяна Мацьків П.Г.

 

Викладач фортепіано Чернієнко В.О. 

 

Викладач бандури Бездєнєжних-Щербак Л.С.

Викладач сольфеджіо Цимбалістий І.Ф.

З появою нових спеціалістів  народжуються  нові творчі колективи,  зокрема: ансамбль бандуристів (керівник Соколовський Д.Г.), оркестр народних інструментів (керівник Махиня М.М.), хоровий колектив (керівник Мацьків Н.Ф.), ансамбль бандуристів в с. Шевченкове (керівник Болдарєва Л.М.). Це були перші колективи серед музичних шкіл області після музичних шкіл м. Черкаси і Умані.

Ансамбль бандуристів – керівник Соколовський Д.Г.

 

Шкільний хор в супроводі оркестру народних інструментів – керівник Мацьків Н.Ф.

 

Хор хлопчиків – керівник Мацьків Н.Ф.

 

Ансамбль бандуристів – керівник Соколовський Д.Г.

 

Оркестр духових інструментів – керівник Гуляр І.К.

Поруч з учнівськими колективами народжуються і творчі колективи викладачів. Це ансамбль баяністів (керівник Мунтян М.Г.), чоловічий вокальний ансамбль (керівник Цимбалістий І.Ф.), який ненодноразово був володарем  бронзових медалей республіканських фестивалів.

Чоловічий квартет у складі (справа) Сіваченка О.П., Куцана Г.Г., Мацьків П.Г., Козяровського С.В.

 

Чоловіче вокальне тріо в супроводі викладача Мунтяна М.Г.

 

Концертний гурт на виступі у санаторії «Радон»

Лауреатом конкурсів була також капела бандуристів з числа викладачів школи та любителів кобзарського мистецтва. При школі була створена оперна студія з числа учнів школи, силами яких було поставлено дитячу  оперу М. Лисенка «Коза-дереза». Такий потяг до творчості дали своїм вихованцям педагоги школи, адже вони, майже всі, були учасниками хлорової капели районного будинку культури, якою диригував І.Ф. Цимбалістий. Колектив під його керівництвом зростав і кількісно і художньо. Він виступав у Москві, Києві, став володарем п’яти  всеукраїнських золотих медалей переможця. За високу виконавську майстерність і культуру співу,  у 1965 році колектив був удостоєний почесного звання «Самодіяльної народної хорової капели України».

Враховуючи високу якість роботи колективу школи на чолі з директором, в 1965 році єдина в Черкаській області Звенигородська музична школа отримала право на підготовку керівників самодіяльних хорів на десятимісячних обласних курсах, що вирішило кадрову проблему керівників хорів в області. Колектив школи підтримав ініціативу директора на закріплення викладачів за творчими колективами сільських будинків культури та клубів для надання шефської допомоги. Цей  почин був високо оцінений Міністром культури УРСР  та Черкаським управлінням культури. Директор школи та викладачі були нагороджені  значками Міністерства культури СРСР  та ЦК профспілки працівників культури «Відмінник культурного шефства над селом». Багато добрих справ здійснено педагогічним колективом Звенигородської музичної школи на чолі з Цимбалістим І.Ф. Багато нагород отримала школа і викладачі.  Сам Іван Федорович за вміле керівництво діяльністю школи, за великі успіхи в навчально-виховній  та громадській роботі, за високі успіхи у розвитку хорового мистецтва   був нагороджений  орденом «Знак пошани», грамотою  Президії Верховної Ради УРСР та удостоєний звання «Заслужений працівник культури». 14 березня 1973 року за наказом Міністра культури України , І.Ф. Цимбалістого переводять на посаду директора Уманського музичного училища. Протягом усього часу його перебування на цій посаді, очолюваний ним колектив і він особисто надавав методичну і практичну  допомогу колективу музичної школи в навчальній і творчій діяльності.

З 1973 по 1974 рік школу очолював Синяченко Володимир Григорович.

З 1974  по 1991 рік директором школи працював заслужений працівник культури України Куцан Григорій Григорович.

Директор школи Куцан Г.Г.

Він народився в с. Сілець Галицького району Івано-Франківської області в селянській родині. Музика і співи глибоко вражали його з дитячих років, бо мав романтичну і тонку душевну вдачу. Мрія про музику втілилася в життя  вступом у Івано-Франківське музичне училище. Крім музики, все його життя полонили література, поетичне слово і образ Шевченка. Через рік після закінчення училища юнак вирішив відвідати Шевченків край, який він обрав своєю Батьківщиною, так і залишившись тут на все життя. У 1970 році закінчив Львівську державну консерваторію. Працюючи у Звенигородській музичній школі, співав у хоровій капелі Будинку культури, організував хор вчителів. Через деякий час був призначений директором  Ватутінської музичної школи, там почав керувати хоровою капелою «Шахтар» та народним хором с. Козацьке.

 

У серпні 1975 року Виконкомом Звенигородської Ради депутатів трудящих була затверджена проектно-кошторисна документація на реконструкцію з добудовою Звенигородської музичної школи.

Підготовчі роботи: знесення приміщень, дерев та ін. почалися в січні 1976року.  Будівництво сучасного приміщення розпочалося  в березні 1976 року.

Відкриття новозбудованого приміщення школи відбулося 1 вересня 1979 року на честь Міжнародного року дитини. На урочистому відкритті  були присутні члени бюро Звенигородського райкому компартії України, члени райвиконкому і міськвиконкому: Йоненко П.С., Жарун С.Н., Якименко М.Т., Коваленко П.О., Павленок М.М., представники громадськості м. Звенигородки, батьки, учні, викладачі школи. Стрічка була розрізана  першим секретарем Звенигородського райкому компартії України тов. Йоненком П.С.  Символічний ключ вручений начальником Рембудуправлінням тов. Кізенком О.Ф., майстром  участка, який керував будівництвом тов. Шпунтом В.С. директору музичної школи і всьому колективу на добру пам’ять .

Новозбудована школа 1979р.

 

Директор школи Комаренко О.М.

Звенигородська дитяча музична школа була реорганізована в Звенигородську дитячу школу мистецтв наказом  по Звенигородській дитячій школі мистецтв від 18.08.1987 року №41 , відповідно до наказу Міністерства культури УРСР від 12.06.1987 року №135, Черкаського обласного управління культури від 02.07.1987 року №135, районного відділу культури від 13.08.1987 року №38.

З 1991 по 2001 рік директором ДШМ працював Комаренко Олександр Миколайович.

За час його керівництва школа опанувала нові форми і методи навчання, учні досягали високих результатів у навчанні та гідно представляли район на обласних та всеукраїнських конкурсах, олімпіадах, виставках. Випали на його долю і часи фінансової нестабільності, кризи, недостатнього забезпечення, скорочення посад і навчальних планів, але він зберіг традиції школи, працював і забезпечував діяльність закладу.

 

 

Сучасна школа

З 2001 року по теперішній час школу очолює  Комаренко Людмила Дмитрівна.

 

Список випускників школи, які працюють викладачами Звенигородської дитячої школи мистецтв:

Орловська Людмила Леонідівна (Орловська)

Безверха Ганна Миколаївна (Чикаленко)

Подолян Світлана Борисівна (Гаврильченко)

Очеретяна Галина Василівна (Боровик)

Школьна Людмила Дмитрівна (Комаренко)

Подвиг Таміла Олександрівна (Погоріла )

Біломар Олена Григорівна (Поворіна )

Мацьків Ольга Павлівна (Строїн)

Кравець Надія Олександрівна (Голікова)

Хлинова Наталія Віталіївна (Чередник)

Волик Сергій Олексійович

Осадчий Сергій Васильович

Дяченко Світлана Володимирівна

Фокас Інга Володимирівна (Загородня)

Нестеровська Алла Валентинівна (Орлова)

Ніколенко Олександра Василівна (Марчук)

Гаркавенко Юлія Леонідівна (Бондаренко)

Горбатюк Леся Павлівна (Коваль)

Коваль Олександр Миколайович

 

Чорна Тетяна Володимирівна 

Сенченко Олена Миколаївна